Ostatní medicínská témata:

hledat uLékaře.cz
 
 

Aktuálně na ES


Nebezpečí pro štítnou žlázu: Gravesova-Basedowova choroba

Nebezpečí pro štítnou žlázu: Gravesova-Basedowova choroba Gravesova-Basedowova choroba je jednou z nejčastějších forem zvýšené funkce štítné žlázy. Ve Spojených státech postihuje pět lidí z deseti tisíc obyvatel.

Když selže imunita

Normální obranný systém našeho těla produkuje protilátky a bílé krvinky. Ty organismus chrání před viry, bakteriemi a jinými vlivy. Důvod vzniku této choroby spočívá ve skutečnosti, že náš obranný systém začne napadat štítnou žlázu, a ta potom produkuje v nadbytku hormon tyroxin. Častější je toto onemocnění u žen než u mužů a začíná kolem dvacátého roku věku. Důvodů, proč se tělo začíná nadměrně bránit, může být mnoho.

Mezi hlavní příčiny vzniku Gravesovy-Basedowovy nemoci se řadí:

  • stres
  • dědičnost
  • pohlaví
  • věk

První varovné příznaky

Prvním příznakem onemocnění může být například nadměrná úzkost nebo únava. V některých případech lidé ubývají na váze a třesou se jim ruce a prsty. Nemoc může postihovat i oči, a tato forma se označuje jako Gravesova oftalmopatie. Typickým znakem jsou pak oči nápadně vystouplé z důlků a jejich nadměrná suchost. Někteří lidé popisují také zvýšenou potivost, vyšší lámání vlasů a nápadné nahmatání zvětšené štítné žlázy na krku.

Neodkládejte vyšetření

Lékaře je dobré navštívit, pokud u vás přetrvávají některé z výše uvedených příznaků. Potom je na místě vyhledat endokrinologa, který vám odebere krev a zjistí hladiny hormonů štítné žlázy. Dále vám provede takzvanou sonografii, což je vyšetření, kdy se lékaři vaše žláza zobrazí na monitoru a on tak může posoudit její velikost.

Přestane mě někdy choroba trápit?

Neexistuje léčba, která by zastavila obranný systém v útoku na štítnou žlázu. Lékař obvykle předepisuje léky, které by měly dočasně potlačit nadměrnou produkci hormonů. V krajních případech je dobré zvážit chirurgické odstranění štítné žlázy. Tento zákrok se u nás provádí na řadě specializovaných pracovišť.

Samoléčba

Studené obklady na oči, nošení slunečních brýlí, používání očních kapek a mírně zvednutá hlava ve spánku – to vše vám může pomoci od vašeho trápení. Vždy je ale přesto dobré navštívit odborníka a dát na jeho rady.

(ena)

Zdroj:
www.CNN.com
www.mayoclinic.com



Archiv starších novinek

 
Anketa Ovlivňuje kouření negativně zdraví člověka? Ano, každého člověka.
 
[4964] Ano, ale jen u někoho.
 
[2300] Záleží na počtu vykouřených cigaret..
 
[3556] Ne.
 
[3063]
Starší ankety