Nadledviny
Na horním pólu ledvin jsou uloženy malé, ale velmi významné žlázy zvané nadledviny.
V každé nadledvině se vlastně nacházejí dvě žlázy s vnitřní sekrecí. Kůra nadledvin je vnější částí, uvnitř se nachází dřeň. Zatímco hormony vytvářené v kůře jsou pro život naprosto nezbytné, bez hormonů dřeně nadledvin se lze obejít.
Kůra nadledvin produkuje hormony:
- glukokortikoidy
- mineralokortikoidy
- některé pohlavní hormony
Glukokortikoidy (jako je kortizol) pomáhají řídit hladinu cukru v těle, zvyšují spalování bílkovin a tuků a mají na starost odpověď na stresující podmínky, jakými může být třeba velké fyzické nebo psychické vypětí či horečka.
Mineralokortikoidy (například aldosteron) kontrolují celkový objem krve a pomáhají řídit krevní tlak tím, že působí na ledviny a pomáhají jim zadržovat sodík a vodu.
Pohlavní hormony (androgeny) produkované kůrou nadledvin jsou důležité u mužů i u žen pro vývoj některých sekundárních pohlavních znaků.
Dvě významné poruchy způsobené špatnou funkcí kůry nadledvin jsou Cushingův syndrom, při kterém je v krvi příliš mnoho kortizolu, a Addisonova nemoc, při které je kortizolu naopak příliš málo.
Dřeň nadledvin produkuje adrenalin (epinefrin), který je vylučován také v nervových zakončeních. Adrenalin zrychluje tep, rozšiřuje průdušky, a tím zlepšuje zásobení organismu kyslíkem.
Také je zodpovědný za to, že se zvyšuje průtok krve kosterním svalstvem. Adrenalin se uvolňuje zejména tehdy, když je člověk vystrašený, vzrušený nebo se nachází ve stresující situaci.
V dřeni nadledvin je také vytvářen hormon noradrenalin (norepinefrin). Jeho zvýšená koncentrace se projevuje vysokým krevním tlakem. Nadbytek hormonů dřeně nadledvin může být způsoben nádorem.