Aktuálně na ES
Cukrovka (prvního a druhého typu) u dětí
Cukrovka je stále častěji se vyskytující civilizační onemocnění, v současnosti se objevuje nezřídka i u dětí. Děti jsou většinou ohroženy cukrovkou prvního typu, způsobenou autoimunitním zánětem, který napadá buňky Langerhansových ostrůvků slinivky břišní.V těchto buňkách se tvoří inzulin, při jejich zničení je inzulinu v krvi nedostatek a hladina krevních cukrů je příliš vysoká. Na vznik této nemoci mají vliv především dědičné vlohy. Léčba spočívá v injekčním podávání inzulinu.
V poslední době však nejsou žádnou vzácností ani případy, kdy jsou děti ohroženy cukrovkou druhého typu, která jinak napadá především obézní lidi ve vyšším věku. U tohoto typu cukrovky je inzulinu v krvi dostatek, buňky však k němu ztrácejí citlivost. Děje se tak vlivem dlouhodobě zvýšené hladiny cukru v krvi. Hlavní roli zde hrají špatné stravovací návyky.
Lékaři dříve zřídka popisovali případy, kdy by se u jedince vyskytla cukrovka prvního i druhého typu. V poslední době se však s nárůstem dětské obezity zvyšuje počet dětí, u kterých se objevují příznaky obou typů cukrovky. Tento problém je palčivý zejména v Severní Americe, kde jsou děti čím dál kulatější a pohodlnější. Úměrně tomu, jak se zhoršují jejich stravovací návyky, narůstá i počet případů dětské cukrovky.
Podle studie amerických lékařů se u čtvrtiny dětí, které trpěly cukrovkou prvního typu, objevila během devíti let i cukrovka druhého typu. Naopak u každého druhého dítěte, které onemocnělo cukrovkou druhého typu, se k ní časem přidružila i cukrovka prvního typu. A jak se "dvojitá cukrovka" léčí? Lékaři doporučují kombinaci léčby inzulinem s úpravou stravovacích a pohybových návyků. Důležitá je i prevence, děti by měly mít dostatek pohybu a udržovat si pro svůj věk přiměřenou váhu. Rizikovým faktorem je i nadbytek sladkostí a nepravidelný příjem potravy.
Zdroj: Diabetes Care