Ostatní medicínská témata:

hledat uLékaře.cz
 
 

Štítná žláza


Tyreoidea, jedna z největších endokrinních žláz v lidském těle, kontroluje především energetický metabolismus, je však také nezbytná k rozvoji a správné funkci centrálního nervového systému. Je tvořena dvěma laloky spojenými istmem a uloženými po stranách štítné chrupavky a laryngu.

Do metabolických procesů zasahují tyroidální hormony, tyroxin a trijodtyronin. Tyto hormony ovlivňují také diferenciaci a funkci řady jiných systémů.

Poruchy funkce štítné žlázy jsou spolu s diabetes mellitus nejčastějšími endokrinními poruchami. Postihují 2 % populace.

Hormony štítné žlázy

Ve štítné žláze se nacházejí dva typy endokrinně aktivních buněk:

  • Folikulární buňky

    vychytávají z krve jodid, přeměňují ho na jod a ten transportují do koloidu, který je folikulárními buňkami obklopen. V koloidu je také skladován protein tyreoglobulin, který obsahuje velké množství tyrozinových zbytků. Z tyreoglobulinu jsou posléze přes parafolikulární buňky transportovány a do krve uvolňovány hormony štítné žlázy tyroxin a trijodtyronin.

  • Parafolikulární buňky

    syntetizují kalcitonin, který je antagonistou parathormonu secernovaného příštitnými tělísky. Spolu se podílejí na regulaci kalciového a fosfátového metabolismu.

Regulace sekrece štítné žlázy

TSH (tyreotropní hormon) produkovaný hypofýzou řídí spolu s hladinou jodu v krvi syntézu a sekreci hormonů štítné žlázy. Sekrece TSH je regulována prostřednictvím hypothalamického TRH (tyreotropin releasing hormon), který ji zvyšuje, a somatostatinu, který ji naopak snižuje.
 
Poradna lékaře

Pokud máte otázky týkající se endokrinního systému, můžete vstoupit do virtuálního kontaktu s lékařem v některé z našich tématicky zaměřených poraden.

Vstupte do poradny

Centra

Hledáte pomoc? Podívejte se, kde ji najdete: