Štítná žláza
Tyreoidea, jedna z největších endokrinních žláz v lidském těle, kontroluje především energetický metabolismus, je však také nezbytná k rozvoji a správné funkci centrálního nervového systému. Je tvořena dvěma laloky spojenými istmem a uloženými po stranách štítné chrupavky a laryngu.
Do metabolických procesů zasahují tyroidální hormony, tyroxin a trijodtyronin. Tyto hormony ovlivňují také diferenciaci a funkci řady jiných systémů.
Poruchy funkce štítné žlázy jsou spolu s diabetes mellitus nejčastějšími endokrinními poruchami. Postihují 2 % populace.
Hormony štítné žlázy
Ve štítné žláze se nacházejí dva typy endokrinně aktivních buněk:
- Folikulární buňky
vychytávají z krve jodid, přeměňují ho na jod a ten transportují do koloidu, který je folikulárními buňkami obklopen. V koloidu je také skladován protein tyreoglobulin, který obsahuje velké množství tyrozinových zbytků. Z tyreoglobulinu jsou posléze přes parafolikulární buňky transportovány a do krve uvolňovány hormony štítné žlázy tyroxin a trijodtyronin.
- Parafolikulární buňky
syntetizují kalcitonin, který je antagonistou parathormonu secernovaného příštitnými tělísky. Spolu se podílejí na regulaci kalciového a fosfátového metabolismu.